Český skokový pohár - Velká cena Litomyšle 2018

VC Litomyšle 10.6.

Finálový den VC Litomyšle zahájila Střední túra, „S**“, finálové kolo pro koně, kteří odstartovali v některé z předchozích soutěží Střední túry. Z vítězství z parkuru na čas se radovala Barbora Vojtková v sedle Etcetery (SK Gestut Murhof Melichar). Sportovní stáj Veselovský reprezentuje druhá na výsledkové listině Kateřina Veselovská a Liandra. Trojici nejlepších doplnil zástupce ze Slovenska Jan Cigán st. A Roka.

Junioři své Finále odstartovali v 10:15 dopoledne. Jejich parkur byl na stupni „L**“/“S**“, klasická skoková soutěž s rozeskakováním, do kterého se čistým parkurem probojovalo deset dvojic. Pouze tři dvojice udržely nervy na uzdě a nechybovaly ani v rozeskakování, kde se za celých 17 let Skokového poháru nestala podobná situace – dvě dvojice dokončily s naprosto totožným výsledkem a musely se tak o první místo podělit – Viktor Skutecký a Jolly Joker 1 (Stáj Urban) a Natálie Kovářová a Quinara (Stáj Zwinger). Třetí místo putovalo do JK Dolli Zálší prostřednictvím Karolíny Dvořákové sedlající Carusa Medimate.

Další finále, tentokrát pro jezdce do 25 let, tak zvané „U25“ na stupni „ST**“ následovalo v popoledním programu. Na start této soutěže se postavilo 24 dvojic, z čehož se o skvělou podívanou postaraly dvě dámy – Nicola Gruntálová (JK Opřetice) a Kateřina Málková (SS Málek). Nicola nastupovala s Carefulem Z jako úplně první a dokončila parkur bez zaváhání. Naopak jako poslední startovala Kateřina v sedle Dedijte a zajistila divákům výborný sportovní zážitek v podobě rozeskakování. V tom první startující Nicola chybovala, Kateřina zajela čistou jízdu a zaslouženě tak zvítězila. Stupně vítězů doplnila Michaela Fotjová a Langar (JS Michaela Fojty), kteří dokončili základní kolo parkuru s jednou chybou.

Velká cena Litomyšle, parkur stupně „T*“, jednokolová soutěž s finále, byla zahájena ve tři hodiny odpoledne. 38 dvojic bojovalo s nástrahami parkuru stavitele Petra Maška, z čehož deset nejlepších dvojic postoupilo do zkráceného finálového parkuru. Tři dvojice postupovaly bez bodového zatížení, tři dvojice startovaly ve finále s jedním trestným bodem za čas a čtyři dvojice měly handicap jedné chyby. Jezdci s nejlepší startovací pozicí do finále byli Václav Staněk a Quatemal, Matěj Kotalík a Sir Sid a Ondřej Pospíšil se Zandirem, jelikož právě oni nebyli zatíženi žádným trestným bodem.

Finále Velké ceny Litomyšle bylo plné překvapení. Na bednu za třetí místo vyskočil Sergej Motyguine (JK Všetice), jelikož v sedle Dylana v základním parkuru sice jednou chyboval, ale čistý výkon ve finále ho vyšvihl na třetí pozici. Druhé místo ve výsledkové listině obsadil Jan Chýle a Cimbura (SS Chýle), jejichž výkon byl bezchybný, ale čas pro překonání parkuru byl pro ně příliš krátký a celkový výsledek byly tři trestné body. Vítězem Velké ceny Litomyšle 2018 se stal Matěj Kotalík a Sir Sid, kteří v základním parkuru nechybovali a z finále si odvezli jeden trestný body za čas. Matěj Kotalík reprezentuje Stáj Dita Opalice.

Naopak ostatní dvojice, které měly také výhodnou pozici pro start ve finále – Ondřej Pospíšil (Dvůr Židovice) a Václav Staněk (JK Jakubov) si z finále odvezli 15 a 20 trestných bodů, což stačilo až na poslední dvě místa v první desítce.

Pětici nejlepších doplnili jednou chybující v základním parkuru i finále – Jan Štětina a Benito S (Stáj Schneider) a Přemysl Adam s Cachasem (JK Adam).

Děkujeme všem divákům za perfektní atmosféru, celému pořadatelskému týmu, rozhodčím, partnerům a všem účastníkům! Na viděnou na Suché!