Malou cenu Litomyšle 2013 ovládl Dius

Čtvrtou srpnovou sobotu 24.08.2013 se na kolbišti v Suché u Litomyšle v areálu stáje Manon odehrály již druhé skokové závody letošních letních prázdnin.
Pro účastníky bylo vypsáno celkem pět soutěží, od hobby soutěže s výškou překážek do 80 cm, až po S**, kde překážky dosahují výšky 130cm. Na kolbiště dopadaly příjemné letní paprsky a vál slabý vítr, podmínky pro koně i pro jezdce byly tedy zcela ideální.
První soutěží byl již zmiňovaný Hobby parkur do 80 cm, který se jel na limitovaný čas. Na start se postavilo celkem 18 dvojic, z nichž byl nejúspěšnější Jaroslav Klingehonfer v sedle klisny Francis 4 (JK Na Ranči). Druhý byl domácí zástupce Hřebčína Suchá Rudolf Doležal s Lotusem HS, třetí Anna Šolcová s Galiciou.
Na limitovaný čas se jela i druhá soutěž srpnových závodů - parkur stupně Z, do které se přihlásilo téměř padesát dvojic. Šťastné startovní číslo třináct měla později vítězná dvojice - Lucie Šebková s Rock Elitou z JK Polsko. Limitovaný čas, který byl stanoven na 73,00s, se jim vzdaloval o pouhých 0,77s. Druhá s odstupem 0,93s dokončila Petra Králová a Jack 6 (Lukáš Břeň). Třetí Pavel Čapek a Cassius 1 (JK Hřebčín Suchá) překročil limit 0,97s.
Parkur stupně ZL, jakožto třetí soutěž, se jel na dvě fáze. Do druhé pokračoval pouze ten, kdo překonal první fázi bezchybně a ve stanoveném čase. To se povedlo 12 dvojicím z celkových 42. Nejrychlejší čas a zároveň bezchybný výkon předvedla Michaela Brožková v sedle bělouše Mariána (JK Artex Nejdek o.s.). Druhým místem potěšila domácí publikum Petra Skřivanová s Elektrou 3 (Stáj Manon), třetí dokončila Markéta Váňová s plnokrevným Vistem (Sportovní stáj Váňa Morašice).
S následným rozeskakováním se jela i čtvrtá soutěž L**. V tomto parkuru porazila 20 startujících dvojic Andrea Nahodilová a Baldi 4 (Ital Ce.Ka). Druhé, třetí a čtvrté místo obsadil Jiří Skřivan z pořadatelské Stáje Manon s koňmi Eurydika, Jolie du Defey a Eben 2. Pátá byla Markéta Váňová s Vistem.
Vrcholem sportovního klání na Suché byl parkur stupně S**, kde výška překážek dosahovala 130cm. Soutěž se jela současně jako Malá cena Litomyšle 2013. Na start se postavilo devět dvojic, a až předposlední startující, Petra Skřivanová s Diusem (Stáj Manon), dokázala parkur překonat bez trestných bodů a probojovat se tak do druhé fáze, kterou dokončila taktéž bezchybně a dostala tak pod tlak posledního startujícího, který měl jako jediný možnost něco změnit, Jiřího Skřivana, který sedlal Jolie du Defey. Dvojice však chybovala již na překážce číslo 2. a tak se z vítězství radovala Petra Skřivanová. Jiří Skřivan si rychlým časem základního kola parkuru zajistil s Jolie druhé místo, zároveň i třetí s Ebenem 2. Stupně vítězů Malé ceny Litomyšle 2013 zůstaly tedy v rukou zástupců domácí Stáje Manon. Čtvrté místo se čtyřmi trestnými body v základním parkuru získala Michaela Brožková a For Life 3, páté místo s dvěma chybami vystačilo pro Tomáše Aberla s Athenou 1.
Sezona na Suché však nekončí – na programu jsou akce pro děti, veřejné tréninky a 05.10.2013 parkurové závody a Oblastní mistrovství v seniorské kategorii, na které Vás již nyní srdečně zveme!