ČSOB VELKÁ CENA MĚSTA LITOMYŠLE 2008 - 5. kolo ČSOB ČSP 2008

Pátou zastávkou ČSOB Českého skokového poháru je již tradičně Velká cena města Litomyšle. Během tří soutěžních dnů proběhlo bezmála 500 startů a na startovních listinách diváci našli samá zvučná jména - vítěze a druhého umístěného v ČSP 2007 Zdeňka Žílu a Jiřího Lužu, českého top jezdce Aleše Opatrného, velmi úspěšnou Zuzanu Zelinkovou a celou řadu dalších, nevyjímaje silnou ekipu ze Slovenska. Byly připraveny novinky a trháky letošního roku - velkoplošná plazmová obrazovka, LCD televizor pro jednoho z diváků, juniorská soutěž Dance and Jump Czech Junior Cup a s napětím byl očekáván čestný host - MS, olympijský vítěz a držitel Stanley Cupu JIří Šlégr.

Pátek byl zaměřen na zahajovací - dvoufázové soutěže: Cenu společnosti Tennerife Satble  - vítěz Ivo Přibyl - Larenzo /Arcus Engi. Czech/, Cenu společnosti Ergolighting  - vítěz L. Jandourek - Castelon Karsit /Stáj Karsit/ a Cenu společnosti T a T Trade, kde se stal vítězným J. Kincl s Laurea /JO TJ Horymas/. J. Kincl předvedl dobrou formu nejen na kolbišti, ale i při následném fotbalovém utkání na ateltickém stadionu, kde se odehrál druhý ročník přátelského utkání ČECHY - MORAVA. České smíšené družstvo bylo po loňské prohře připraveno na odvetu, která se opravdu po neopakovatelné kombinační hře :-) povedla. České družstvo vyhrálo 3:2, především díky akční hře česko-slovenského hráče Zdena Kuchára.

Sobotní program byl zahájen v 10.00 a vítězkou první soutěže Ceně společnosti Wepol se stala Nathálie Crnková s La Gabana /Bost Praha/, pozdější vítězka i juniorské soutěže Dance and Jump Czech Junior Cup. Následující soutěž - Cena společnosti Zemědělské služby Běstovice byla v režii Jaroslava Jindry a Kreace /Stáj Jindra/, za ním dvakrát bodoval J. Kincl s Dájen a Laurea. Tradiční sobotní vrchol byla Cena společnosti Profistav, kde se o vítězství ucházelo 47 dvojic. Náročný kurz ztížil mírný déšť, ale i přesto se vytrvalí diváci dočkali napínavého rozeskakování sedmi dvojic. Nejlépe si vedl slovenský jezdec Peter Mackovjak s Chellanom, Jiří Luža  s Ronaldem S /JS Schneider/ byly čistým kontem, ale s horším časem druzí a na třetí příčku dosáhl s chybou, ale nejrychlejším časem Aleš Opatrný s Lecarino /JS Opatrný Hořovice/.

Neděle měla dané startovní listiny z pátečních a sobotních kvalifikací. V první nedělní soutěži pro 40 nejlepších  - Ceně společnosti Ekomonitor nám udělala radost druhým místem Mirka Skřivanová s Ramarou Elkor, o dvě desetiny byl rychlejší I. Přibyl s Larenzou a třetí pozice patřila Rudovi Doležalovi - Daniela 2 /JK Hřebčín Suchá/. Na dekorování o stupeň těžší Ceny společnosti Mach - líhně kuřat nechyběl opět I. Přibyl, tentokrát na třetí pozici s Aron 8, o tři desetiny byla rychlejší K. Veselovská a Adrian A /JK Hřebčín Suchá/ a podruhé si v Litomyšli vychutnala vítězství slovenská dvojice Peter Mackovjak - Chellan.

Nedělní program finálových soutěží byl odlehčen doprovodným programem v podání Petra Glonka - mistra v práci s bičem, proběhla vozatajská soutěž partnerů Velké ceny Litomyšle 2008, kde byl nejúspěšnější Jiří Šlégr a ukázky jízdy v dámském sedle - překvapením pro diváky byl příchod L. Jandourka, Aleše Opatrného a Aleše Daňka v dobových kostýmech a za velké podpory publika si vyzkoušeli jízdu v dámském sedle.

Do ČSOB Velké ceny města Litomyšle 2008 - 5. kola ČSOB Českého skokového poháru 2008 se přihlásilo 23 dvojic, do finále pak postupovalo podle pravidel 10 nejlepších z prvního z kola, naskytla se tedy možnosti i pro již chybující dvojice. Po prvním kole byli dva jezdci s nulou - obhájce vítězství Aleš Opatrný a L. Jandourek - mimochodem oba byli členové vítězného bowlingového družstva ze sobotního večera. Dalších šest jezdců mělo po chybě a dva po dvou. Závěrečný souboj deseti nejlepších byl opravdovou třešničkou na dortu. Shození se nevyhnul L. Jandourek, čistě šel naopak J. Kincl. Poslední startující Aleš Opatrný a Titan RS napnul diváky na maximum, všude zavládlo ticho a s každým skokem bylo všem jasné, že právě sledují jízdu vítěze ČSOB Velké ceny Litomyšle 2008. Aleš předvedl precizní rozeskalování a po zásluze obhájil své prvenství z předešlého roku. Z druhého místa se nakonec radoval Ludvík Jandourek - Casio Karsit, který takto úspěšně v ČSP 2008 bodoval poprvé. Body za třetí místo si odnesl J. Kincl s Chimbot - v Litomyšli velmi úspěšný jezdec a platný fotbalový hráč.

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ VŠEM, KTEŘÍ SE PODÍLELI NA PŘÍPRAVĚ A ORGANIZACI 12. ROČNÍKU VELKÉ CENY MĚSTA LITOMYŠLE 2008.