Jiří Skřivan • Stáj Manon • tel: +420 602 451 918
Miroslava Skřivanová • Jezdecká škola • tel: +420 606 836 449
Suchá 1 • 570 01 Suchá u Litomyšle • e-mail: manon@wo.cz
  • |
  • Deutsch
  • |

Ohlédnutí za podzimními jezdeckými závody

Příjemný den s jezdeckým sportem prožil každý, kdo zavítal první říjnovou sobotu na Podzimní jezdecké závody do Suché. V pěti soutěžích se postupně představilo 149 startujících dvojic, které v parkurech stavitele Romana Falty zajistily pěknou podívanou.

V první soutěži, parkuru s postupnou obtížností do 100 cm, se na start postavilo celkem 22 dvojic, a ve výsledkové listině jednoznačně dominovaly dívky. V bodovací soutěži, v níž bylo možné na deseti skocích získat až 55 bodů, si nejlépe vedla dvojice Vanda Tmějová/ Danika (JK Hřebčín Suchá), která plný počet bodů nasbírala v čase 63,76 vteřiny. Stříbrnou příčku obsadila její stájová kolegyně Adéla Krumlovská/ Cantate 1 (JK Hřebčín Suchá) s časem 64,29 vteřiny, a místo třetí si vybojovala Anna Siatková/ Persefone (Jezdecký klub Orličky), která plný počet bodů získala v čase 65,34 vteřiny.

Do parkuru stupně Z s následným rozeskakováním se přihlásilo celkem 42 dvojic, mezi kterými si nejlépe vedla Renata Marková/ Barbara 1 (SJK SZeŠ Lanškroun), které k čistě zajetému rozeskakování stačil čas 42,59 vteřiny. Druhé místo si s čistým kontem v čase 44,62 vteřiny vybojovala Ivana Halvová/ Quisan (JO Stáj Dvořák – Čistá). Ženskou nadvládu v této soutěži již nedopustil Jiří Skřivan/ Dione (Stáj Manon), který se s časem 45,25 vteřiny vyhoupl na třetí příčku.

Silná konkurence panovala také ve třetí soutěži. Dvoufázové skákání 110/120 cm si vyzkoušelo celkem 36 dvojic, z nich 23 zajelo první fázi bez trestných bodů a tedy pokračovalo fází druhou. Nakonec se ukázalo, že dvoufázové skákání bylo dominantou mužů, protože na prvních devíti místech se jich umístilo hned sedm. Vítězem této soutěže se zaslouženě stal Rudolf Doležal/ Keira –H (JK Hřebčín Suchá), který jako jediný stlačil čas druhé fáze pod půl minuty (28,83 vteřiny). Druhé místo vybojoval Petr Košín/ Sára 29 (JK Hřebčín Suchá), který zajel druhou fázi čistě v čase 30,24 vteřiny. Třetí místo zopakoval Jiří Skřivan/ Dius (Stáj Manon) a ke stříbru mu chybělo skutečně máloza druhým Petrem Košínem zaostal o pouhých 0,61 vteřiny.

Velkou výzvou byl pro účastníky závodů i parkur stupně L** na čas. O vítězství v této soutěži se utkalo celkem 36 dvojic. S úkolem - čistě a rychle - se nakonec nejlépe vypořádal Robert Pokorný (JO Albert Stolany), který s koněm Ostrico získal místo první (čas 65,35 vteřiny), s koněm Caleppo místo třetí (čas 69,32 vteřiny) a s koněm Mapali ještě i místo páté (čas 72,72 vteřiny). Na pomyslné stupně vítězů s Robertem Pokorným vystoupil ještě Jiří Skřivan/ Afrodita 4 (Stáj Manon), kterému k druhému místu stačil čas 66,30 vteřiny a parkur bez trestných bodů.

Skutečným vrcholem Podzimních jezdeckých závodů byl parkur stupně S**. Celkem 14 dvojic se pokusilo překonat základní parkur bez trestných bodů, úspěšný však nebyl nikdo. Nakonec se tedy na start rozeskakování postavilo šest dvojic, které základní parkur absolvovaly s jednou chybou. A stejně napínavě, jako soutěž začala, tak také pokračovala. Hned první rozeskakování v podání Rudolfa Doležala s Appolem 4 nastavilo laťku vysoko, protože dvojice nechybovala. Jak se později ukázalo, byl to jediný čistě zajetý parkur, který byl v páté soutěži k vidění, protože všichni ostatní účastníci rozeskakování alespoň jednou chybovali. Vítězem se tedy stal po napínavém rozeskakování Rudolf Doležal/ Apollo 4 (JK Hřebčín Suchá), druhé místo obsadil Jiří Tměj/ Žane Mag Centrum (JK Hřebčín Suchá), který v rozeskakování udělal jednu chybu, ale zajel v rozeskakování celkově nejrychlejší čas (36,75 vteřiny), a na třetí místo se probojoval Jakub Petrus/ Happy Boy (JK Sloupnice), který rovněž v rozeskakování jednou chyboval, a zajel čas 37,01 vteřiny.

K radosti všech zúčastněných se závody obešly bez závažnějších pádů a zranění, počasí závodům jednoznačně přálo, diváci viděli pěkné výkony a napínavé souboje, proto nezbývá než poděkovat všem, kteří se závodů zúčastnili a všem, kteří se na průběhu závodů podíleli, a těšit se u dalších akcí v areálu Hřebčína Suchá na viděnou.